S EET vzad levá, kupředu ni krok!

Pamatujete si ještě na nekonečné problémy s centrálním registrem vozidel? Spousta lidí tehdy upřímně v duchu prosila: Když to stát neumí, ať se probůh do informační techniky nehrabe!

Nebyli vyslyšeni. Centrální registr vozidel, který se týkal jen nemnohých, byl totální brnkačkou proti EET, která se týká všech. Ano, všech, protože všichni včetně nemluvňat musejí třeba jíst, tedy všichni jsou závislí například na nákupech – které jsou zase od 1. prosince závislé na EET. Která nebude fungovat. Tak alespoň tipuji já.

První úskalí symbolicky ukázal už 22. listopad, kdy došlo k výpadkům Google, díky němuž ovšem kolaboval internet celkově. Škodolibí odpůrci EET se jen pohihňávali, když si představili, jak podobný výpadek pár dnů nato může vyřadit EET, která technicky patří víc do pravěku než do dneška. Software, na němž je EET postaveno, je totiž starý dobrých 20 let, což je v dnešní době začínající čtvrté průmyslové revoluce doslova jiná technologická epocha.

Ovšem nutno podotknout, že očekávané a nevyhnutelné výpadky EET jsou na celé věci ještě tou největší srandou. Podstatně vážnější je, že nepochybuji, že řada podnikatelů skutečně skončí. A tady se dostáváme k velmi kontroverzní otázce.

EET byla zavedena pod praporem „poctivosti a placení daní“. Důvěřivým nepodnikatelům a neživnostníkům, kteří rádi slyší na očerňování podnikatelů a živnostníků, kteří „přeci“ kradou, „přeci“ neplatí daně a „přeci“ žijí na úkor svých zaměstnanců, bylo polopaticky a pěkně politicky vysvětleno, že když někdo kvůli EET zavře krám, je to „přeci“ proto, že až dosud kradl a krátil stát na daních a poctivým podnikáním se neuživí. A že takový vejlupek „přeci“ nemá za pultem co dělat. Díky tomu se podařilo společnost slušně rozštěpit: Valná část zaměstnanců na EET začala slyšet a dokonce se vyhecovala ke „spravedlivému vzteku“ na všechny ty nechutné kraděje. A převažující část podnikatelů naopak na EET začala nadávat. Podobný princip používali komunisté v 50. letech: každý živnostník či sedlák – alias „kulak“ – byl automaticky nepřítelem lidu a byl ztrestán pro dobro všech. Ostatně tato metoda rozděl a panuj je u vládců oblíbena už od dob starověkého Říma, protože je známo, že znesvářená společnost se ovládá snadněji.

Jenomže celý vtip je v tom, že argumentace zlodějinou není pravdivá.

Obrovské množství živnostníků – a jak přesně velké, ukáží teprve nadcházející měsíce – podniká na hraně rentability. Podnikají ne pro peníze, ne pro svou obživu, ale ze zájmu. Třeba aby nezakrněli v důchodu. Jen v okruhu 10 čtverečních kilometrů bych napočítala hned několik zahradních restaurací, jejichž majitelé přes týden pracují jako zaměstnanci, ale o horkých letních víkendech si otevřou zahrádku pro těch pár cyklistů, kteří projíždějí kolem. Prodají jim tu zmrzlinu, tu jednoho lahváče.  V životě nepracovali s počítačem a nic nového se učit nechtějí.

A ten den, kdy jim stát napařil EET, jejich podnikání od základů změnil.

Tak zaprvé si museli pořídit onu nenáviděnou techniku, s kterou se až dosud odmítali skamarádit. A museli se naučit s ní zacházet, což pro ony víkendové prodavače zmrzky věkově 70+ je celkem oříšek.

Taky za pokladnu museli řádně zaplatit. Náklady se podle typu pokladny pohybují v tisícikorunových částkách.

Zatřetí museli začít platit mobilnímu operátorovi za datový paušál. Kupříkladu náš místní zelinář tak od 1. prosince musí měsíčně zaplatit 500 korun jen za datový tarif, i kdyby k němu do obchodu zrovna nepřišel žádný zákazník.

A začtvrté se začali cítit permanentně pod dohledem velkého bráchy, který vás automaticky podezírá, že jste zloděj, a ukládá vám za povinnost, abyste prokázali opak. Najednou už neplatí stará zásada: Když někoho podezírám z nekalosti, musím mu tuhle nekalost prokázat. Teď je to opačně: Podezírán je každý a každý se musí začít obhajovat. A to celkem uráží.

Takže si Bába Nováková, která cyklistům o parních letních víkendech prodávala na zahrádce vychlazené lahváče, celkem logicky řekne, že tohle vážně, ale vážně nemá zapotřebí, že koneckonců těch pár drbů, které od cyklistů slyšela, a kvůli kterým to celé dělala, si může vyměnit i s Mařkou odvedle, a krámek zavře. Stát ovšem v tu chvíli udělí ještě poslední políček: Prohlásí, že Bába Nováková byla zlodějka, protože zkrachovala, jakmile byla donucena začít podnikat poctivě.

Mimochodem jak to tak vypadá, ministerstvo financí se patrně na poslední chvíli přesně tohoto zavírání malých živností zaleklo. (Jak je možné, že to nejvyšší správci financí země nevěděli dřív, když každý soudný ekonom i živnostník na to poukazuje od prvopočátku?) Najednou přišlo s návrhem řady výjimek, jako třeba zrušení povinnosti EET pro živnostníky s nejnižšími tržbami – a okamžitě vznikl legislativní galimatyáš. Co je ale na tom nejhorší: Zavádění výjimek na poslední chvíli ukázalo, že hesla o narovnání podnikatelského prostředí a zabránění zlodějině byla bezobsažná. Že posloužila právě jen jako vějička pro masy, které na ně skočily. Protože spravedlnost se odjakživa vyznačovala tím, že byla slepá: padni komu padni. A tak se stalo, že dokonce i sama Hospodářská komora, která – i přes nesouhlas nadpoloviční většiny svých členů! – dlouho byla pro EET, začíná od ní kvůli selektování, které se do ní na poslední chvíli zavádí, opatrně dávat ruce pryč.

Už pár hodin po spuštění EET je přitom jasno: První zprávy hovoří o zdražení. Logicky. Živnostníkům se vyplatí podnikání spojené s větší šikanou a většími náklady jedině za předpokladu vyšších tržeb. Jedině tak si nepohorší. Je to zákonitost. Tu chodí zprávy o kávě dražší o pětikorunu, tu zase o poledním meníčku zdraženém o 10 procent. Popravdě řečeno, netroufám si v tuto chvíli odhadnout, jak na to většina společnosti zareaguje. Chtěla bych věřit, že si většina ještě zachovala zdravý rozum a pochopila, že důvodem zdražování je jednoduše to, že EET není dobrý nápad. Ale něco mi našeptává, že by to taky mohlo být přesně opačně. Dost možná si to většina přebere opačně a začne nenávistně plivat po živnostnících, kteří zdražili jen proto, že až dosud údajně kradli. Těžko říct, jak moc se propaganda až dosud stačila lidem zažrat pod kůži.

Takže si to shrneme: Stát si nejspíš moc nepolepší. Protože skutečné daňové úniky se dějí ve velkých korporacích, ne u zmrzlinářů. Navíc řada podnikatelů, kteří dosud platili aspoň nějaké daně, skončí, takže nebudou platit daně už vůbec žádné.

Podnikatelé si rozhodně nepolepší. Přijdou o peníze, čas, nervy a hlavně iluze o státu.

Zákazníci si nepolepší, protože budou platit vyšší ceny.

Ale jedno vím jistě: Přibude těch, kteří budou živnostníky za zdražení nenávidět, protože skočili EET a pohádkám o zlodějích na lep.

NextBlog

Na nextBlogu naleznete nejen aktuální postřehy ze světa financí, ale téže zajímavé odkazy na věci, které nás zajímají a baví. Doufáme, že Vás budeme nejenom informovat, ale i bavit a téže vzdělávat.